hoghoghi

اشتراک گذاشته شده با :

مهریه

فرار از پرداخت مهریه قابل اثبات است؟

 

گاهی  دیده می‌شود مرد به جهت فرار از پرداخت مهریه مال خود که ممکن است خودرو  یا ملک باشد به نام یکی از نزدیکان خود کرده است و مالکیت آن را انتقال  داده است.

اثبات فرار از پرداخت مهریه

مستند قانونی جرم معامله به قصد فرار از دین ماده ۲۱ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب ۱۳۹۴ است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی فرار از پرداخت مهریه و اثبات آن می‌پردازیم.

انتقال اموال برای فرار از پرداخت مهریه

بسیار  دیده شده است شوهری که ملزم به پرداخت مهریه شده قبل یا بعد از اقدام  قانونی زن برای وصول، اموال و دارایی خود را به طرق مختلفی به دیگران  انتقال می‌دهد یا به عبارتی دیگر قصد ” فرار از پرداخت مهریه ” دارد. هدف  شوهر از این نقل و انتقال، معمولا خرید و فروش واقعی نیست، بلکه با این عمل  قصد محدود سازی دارایی خود را دارد تا دادگاه یا اجرای ثبت از وی مالی  بدست نیاورد و مهریه زوجه را از طریق توقیف و فروش آن وصول نکند. گاها نیز  دیده می‌شود شوهر از طریق ایجاد یک بدهکاری ثانویه به صورت غیر واقعی اموال  خود را متعلق حق دیگری قرار می‌دهد. مثلا طی صدور یک فقره چک به مبلغ بالا  در وجه شخص دیگر که معمولا از دوستان و آشنایان وی است، خود را بدهکار  کرده تا به میزان مبلغ چک صادر شده، دادگاه یا اجرای ثبت قابلیت توقیف  دارایی وی را نداشته باشد.

اثبات فرار از پرداخت مهریه

اثبات فرار از دین مهریه

زوجه  در چه زمانی و به چه طریق می‌تواند صوری بودن معاملات را ثابت کرده و  تقاضای ابطال آن را از دادگاه بخواهد یا چگونه ثابت کند معامله انجام گرفته  با وجود تمامی شرایط صحت معاملات به قصد فرار از پرداخت مهریه بوده و تحت  این عنوان حتی قادر به تعقیب کیفری زوج نیز باشد؟ چنانچه معاملات،پس از حکم  دادگاه مبنی بر محکومیت زوج به پرداخت مهریه انجام گرفته و یا پس از  ابلاغیه دایره ثبت منعقد شده باشد، در رویه قضایی غالبا صوری و به قصد فرار  از دین تلقی می‌شود. اما صدور حکم ابطال معامله نیازمند رسیدگی دقیق قاضی و  اخذ استعلامات دقیق ثبتی است. چنانچه پیش از اقدام قانونی زوجه و با آگاهی  از اینکه زوجه احتمال به اجرا گذاشتن مهریه خود را دارد به انجام معامله  اقدام کند، فرض بر صحت آن بوده و زوجه باید با توسل به مدارک و مستندات و  شهود صوری بودن آن را اثبات کند. گاهی معاملات حقیقتا برای فرار از پرداخت  است، اما نمی‌توان عنوان صوری بدان اطلاق کرد. برای مثال زوج یکی از املاک  خود را طی یک قولنامه و با حفظ تمامی شرایط صحت معاملات و اخذ یک فقره چک  به مبلغ قیمت ملک در برابر واگذاری زمین و اهلیت طرفین معامل، منتقل  می‌کند. در اینجا حتی اگر معامله پس از حکم قطعی دادگاه و یا ابلاغیه اجرای ثبت باشد،اثبات صوری بودن آن سخت است.

 برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مزاحمت در فضای مجازی را مطالعه کنید.


با مجله حقوقی دلتا همراه باشید


ممنوع‌ الخروج کردن مرد برای مهریه

 گاهی  زن در صورت مطالبه مهریه، به اموال همسر دسترسی ندارد و نمی‌تواند برای  وصول مهریه، مالی را معرفی كند و مرد نیز از معرفی اموال خود به منظور  پرداخت بدهی خودداری می‌كند كه در این مواقع زن می‌تواند درخواست ممنوع‌  الخروج کردن مرد را به دادگاه ارائه کند.

رفع ممنوع الخروجی مهریه

مهریه  یکی از حقوقی است که بعد عقد ازدواج، قانون برای زن در نظر گرفته است و  مرد موظف است که در صورت مطالبه زن، مهر وی را بپردازد. اما گاهی بنا به  دلایلی مهریه از جانب مرد پرداخت نمی‌شود. به همین دلیل مساله ممنوع‌  الخروجی مهریه ، ابزاری است که مرد را برای پرداخت بدهی مهریه تحت فشار  قرار داده و وادار می‌کند تا نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام کند. در این  نوشتار از مجله دلتا به بررسی ممنوع الخروجی مهریه و رفع آن می‌پردازیم.

ممنوع الخروجی مهریه از طریق اجرای اسناد رسمی

در  برخی موارد زن برای دریافت مهریه از طریق دفترخانه رسمی ازدواج مبادرت به  صدور اجراییه می‌کند و پس از ابلاغ اجراییه به شوهر، زن می‌تواند نسبت به  بازداشت اموال منقول و غیر منقول وی اقدام کند. اما در برخی موارد زن به  اموال همسر دسترسی ندارد و نمی‌تواند برای وصول مهریه، مالی را معرفی کند و  مرد نیز از معرفی اموال خود به منظور پرداخت بدهی خودداری می‌کند که در  این مواقع زن می‌تواند تقاضای ممنوع‌ الخروجی او را از دادگاه بخواهد تا از  خروج شوهر از کشور به قصد  پرداخت نکردن مهریه جلوگیری شود. شایان ذکر است  در سه حالت اداره ثبت می‌تواند ممنوع الخروجی مرد را رفع می‌کند.

  •  مواردی که مرد مهریه را پرداخت کند.
  •  زن از تقاضای ممنوع‌ الخروجی مرد منصرف شود.
  • دادگاه و مراجع قضایی قرار یا حکمی مبنی بر رفع ممنوع‌ الخروجی مرد به لحاظ تامین خواسته زن صادر کنند.

بنابراین  در خصوص وثیقه برای رفع ممنوع الخروجی از طرف مردان بدهکاری که به این  اداره مراجعه و تقاضای رفع ممنوع‌الخروجی خود را دارند، باید گفت که اداره  ثبت اختیار گرفتن وثیقه را ندارد و فقط در سه حالت یاد شده می‌تواند ممنوع‌  الخروجی مرد را رفع کند.

رفع ممنوع الخروجی مهریه

 

اطلاع رسانی قبل از ممنوع الخروجی مهریه

در  صورت ممنوع‌ الخروجی، اجراییه صادره علیه مرد به نشانی که هنگام ثبت  ازدواج در عقدنامه او قید شده ابلاغ می‌شود، اما در بسیاری از موارد نشانی  قید شده تغییر می‌کند و چون افراد پس از تغییر مکان و سکونت در محل جدید  این موضوع را به دفترخانه ازدواج اطلاع نمی‌دهند و نیز ابلاغ اجراییه به  آدرسی که در سند ازدواج قید شده ارسال می‌شود، مرد از صدور آن بی‌اطلاع است  و در واقع زمانی که قصد خروج از کشور را دارد در فرودگاه متوجه ممنوع  ‌الخروجی خود می‌شود و پس از استعلام ممنوع الخروجی مهریه، غالباً به لحاظ فرصت کوتاهی که معمولا تا تاریخ مسافرت خود دارد نمی‌تواند بدهی خود را بپردازد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مهریه زن بعد از فوت شوهر را مطالعه کنید.

 

با مجله حقوقی دلتا همراه باشید


دریافت مهریه از پدر شوهر در چه شرایطی ممکن است؟

 

گاهی  هنگام عقد ازدواج و در سند ازدواج و یا حتی در قراردادی مستقل از عقدنامه  پدر شوهر پرداخت مهریه را تقبل کرده است و یا ضمانت پسرش را می‌کند که در  صورت عدم پرداخت مهریه از جانب فرزندش، خود ملزم به پرداخت آن است.

شرایط دریافت مهریه از پدر شوهر

در  برخی مواقع زوج‌ها در زندگی زناشویی به مشکلات بسیاری برمی‎خورند و کار به  جدایی و طلاق کشیده می‎شود و زن مهریه خود را درخواست می‌کند؛ البته در  موارد متعددی حتی زن قبل از طلاق برای مطالبه و اجرای مهر خود اقدام می‎کند  که طبق قانون شوهر مکلف به پرداخت مهریه است. مهریه حقی است که قانون به  زن داده است و شوهر وظیفه دارد در هر زمانی که زن درخواست کرد، به پرداخت  آن اقدام کند. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا پدر همسر در پرداخت  مهریه مسئولیتی دارد؟ و اگر اینطور است چه شرایطی باید وجود داشته باشد.  در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی شرایط دریافت مهریه از پدر شوهر می‌پردازیم.

دریافت مهریه از پدر شوهر

اگر  مردی اموالی داشته باشد زن می‌تواند از طریق تقدیم دادخواست به دادگاه  مهرش را دریافت کند و در صورتیکه مرد اموالی نداشته نباشد، وی می‌تواند با  دادن دادخواست اعسار از دادگاه تقاضای تقسیط کند. منتهی گاهی این سوال  ایجاد می‎شود در صورتی که مرد توان مالی و استطاعت پرداخت مهریه را نداشته  باشد امکان گرفتن مهریه از پدر شوهر وجود دارد؟ در پاسخ به این پرسش باید  به این نکته توجه کرد که پدر شوهر هر چقدر هم از نظر مالی غنی و ثروتمند  باشد، از نظر قانونی تکلیفی برای پرداخت مهریه پسرش ندارد.

شرایط دریافت مهریه از پدر شوهر

گاهی  اتفاق می‎افتد هنگام عقد ازدواج و در سند ازدواج و یا حتی در قراردادی  مستقل از عقدنامه پدر شوهر پرداخت مهریه را تقبل کرده است و یا ضامن پسرش  شده که در صورت عدم پرداخت از جانب فرزندش، خود ملزم به پرداخت مهریه شود،  که در این شرایط زن می‌تواند با توجه به آنچه پدر شوهر تعهد کرده است برای  مطالبه آن به او مراجعه کند.

شرایط دریافت مهریه از پدر شوهر

عدم پرداخت مهریه توسط پدر شوهر

در  صورت مطالبه مهریه از پدر شوهری که پرداخت مهریه را ضمانت کرده است ولی  ناتوانی پرداخت مهریه از سوی شوهر و نیز چنانچه ضامن (پدر شوهر) نتواند  ادعای اعسار خود را ثابت کند. حتی عدم اثبات اعسار از پرداخت یکجای مهریه و  یا عدم پرداخت اقساط مهریه در صورت تقسیط توسط دادگاه، زن می‎تواند تقاضای  بازداشت ضامن تا زمان پرداخت مهریه را داشته باشد. دادخواست مطالبه مهر از  پدر شوهر (ضامن) می‌تواند همزمان با مطالبه مهریه از  بدهکار اصلی (همسر) به دادگاه خانواده مطرح شود و نیاز نیست تا عدم پرداخت  مهریه توسط شوهر به اثبات برسد و سپس علیه ضامن اقدام کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مهریه زن بعد از فوت شوهر را مطالعه کنید.


با مجله حقوقی دلتا همراه باشید


تعلق مهریه به زن در صورت عدم تمکین

 

مهریه مالی است که در هنگام عقد ازدواج مرد متعهد می‌شود به همسر خود بپردازد.

مهریه زن در صورت تمکین نکردن

عقد  نکاح یا ازدواجی که میان زن و مردی بسته می‌شود و سبب ایجاد رابطه زوجیت و  محرمیت میان آن دو می‌شود، تکالیفی را نیز بر عهده هر دوی آن‌ها قرار  می‌دهد که انجام دادن آن‌ها، فارغ از جنبه اخلاقی و شرعی، واجد ضمانت  اجراهای قانونی نیز است؛ به عنوان نمونه یکی از مهمترین تکالیفی که در عقد  نکاح به عهده مردان قرار گرفته است، پرداخت کردن مهریه زن بوده که عدم  پرداخت آن سبب ایجاد ضمانت اجراهای قانونی از بابت عدم پرداخت مهریه است،  همچنین تمکین از شوهر که به عنوان تکلیفی قانونی به عهده زن قرار گرفته است  و از همین بابت است که استحقاق مطالبه نفقه را خواهد داشت. در این نوشتار  از مجله دلتا به بررسی تعلق مهریه زن در صورت تمکین نکردن می‌پردازیم.

قانون مهریه زن

مقررات  و قوانین مربوط به مهریه زن در مواد ۱۰۷۸ الی ۱۱۰۱ قانون مدنی در ۲۴ ماده  مقرر شده است که با توجه به مواد مربوط به قانون مهریه زن می‌توان گفت به  محض عقد نکاح، زن مالک مهریه می‌شود و هر نوع تصرفی که بخواهد می‌تواند در  مال موضوع مهریه انجام بدهد و در این خصوص هم تفاوتی میان عقد دائم با عقد  موقت وجود ندارد. مهریه زن از همان لحظه‌ای که عقد ازدواج میان زن و شوهر  خوانده می‌شود، به زن تعلق می‌گیرد و از همان لحظه زن امکان مطالبه مهریه  خود را خواهد داشت.

مهریه زن در صورت تمکین نکردن

مهریه زن در صورت تمکین نکردن

به  طور کلی تمکین از شوهر به معنای آن است که زن در امور کلی مربوط به زندگی  مشترک همسر خود را بپذیرد و با وی حسن معاشرت داشته باشد. در مقابل ایفای  این وظیفه از سوی زن، مرد نیز مکلف شده است که به زن خود نفقه بدهد و مخارج  زندگی مشترک را به نحو احسن تادیه کند. اما سوال مهمی که در این خصوص مطرح  می‌شود آن است که آیا در صورت عدم تمکین مهریه به زن تعلق می‌گیرد؟
به  محض اینکه زن و مردی با هم ازدواج کردند و صیغه عقد نکاح خوانده شد، زن  استحقاق دریافت مهریه را پیدا می‌کند و پرداخت مهریه زن بر ذمه یا عهده مرد  قرار می‌گیرد و هیچ امری نمی‌تواند به مالکیت زن بر مهریه خللی وارد کند؛  حتی عدم تمکین از سوی زن. به عبارت دیگر، زمانی که زنی از شوهر خود تمکین  نکند، باز هم مرد مکلف به پرداخت مهریه زن خواهد بود و به لحاظ قانونی عدم  تمکین از سوی زن، مجوزی بابت عدم پرداخت مهریه به  زن نیست. البته این موضوع بدان معنا نیست که زن می‌تواند در قبال همسر خود  از ایفای وظایف زناشویی امتناع کند؛ چرا که بر اساس قانون مدنی زن تنها در  صورتی حق دریافت نفقه را خواهد داشت که از شوهر خودش تمکین خاص و عام کرده  باشد. بر این اساس، علی رغم اینکه عدم تمکین از شوهر و یا خیانت زن موجب  محرومیت زن از مطالبه مهریه نمی‌شود و باید مهریه زن خیانت کار و یا زنی که  تمکین نمی‌کند پرداخت شود ، اما اثبات عدم تمکین خانم مجوزی بابت عدم  پرداخت نفقه به زن خواهد بود.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطالبه مهریه در عقد موقت را مطالعه کنید.


 

با مجله حقوقی دلتا همراه باشید


مهریه در طلاق غیابی

بر اساس قانون، به محض اینکه عقدی میان زن و مرد منعقد شد، مرد به میزانی که مهریه همسر خود قرار داده است، در قبال همسر خود بدهکار می‌شود.

مهریه در طلاق

مهریه یکی از حقوق مالی زن است که او در همه حال حتی بعد از طلاق، هم مستحق دریافت آن از شوهر است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی مهریه در طلاق غیابی می‌پردازیم.

طلاق غیابی

طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی حق طلاق در اختیار مرد است؛ بنابراین اگر مردی دادخواست طلاق به طرفیت همسرش بدهد چه زن در دادگاه حاضر شود و یا حضور پیدا نکند و لایحه نیز ندهد قطعا رای طلاق صادر خواهد شد؛ اما در حالت دوم رای صادره طلاق غیابی، است و زن می‌تواند در مهلت قانونی واخواهی کند. آنچه اهمیت دارد این است که رای طلاق به درخواست مرد از سوی دادگاه صادر می‌شود، به هر حال ثبت طلاق منوط است به پرداخت حقوق مالی زن که در رای دادگاه منعکس می‌شود. حقوق مالی زن در طلاق از طرف مرد عبارت است از مهریه، اجرت المثل ایام زوجیت (به شرط مطالبه از سوی زن)، نفقه ایام عده، نفقه معوقه (در صورت مطالبه زن و استحقاق او) و شرط تنصیف اموال مندرج در عقدنامه‌ به شرط امضا این شرط توسط مرد و موجود بودن اموال هنگام طلاق که بعد از عقد خریداری شده باشد.

مهریه در طلاق

تکلیف مهریه در طلاق غیابی

اگر دادگاه حکم طلاق غیابی را صادر کند، تا زمانی‌که تکلیف حقوق مالی زن از جمله مهریه مشخص نشود، این حکم به ثبت نخواهد رسید. مثلا در مورد اول گفتیم هر مردی با توجه به این­که حق طلاق در اختیار اوست می‌­تواند حتی بدون حضور زن در دادگاه، حکم طلاق را دریافت کند. اما زمانی مرد می­‌تواند این حکم را به ثبت برساند که تکلیف حقوق مالی همسر خود را مشخص کند. در صورت غیبت مرد و صدور حکم طلاق غیابی، اگر از قبل مهریه­‌ای برای زن تعیین و در عقدنامه قید شده باشد، در صورت نزدیکی زن و شوهر تمام مهریه به زن تعلق خواهد گرفت. اگر نزدیکی انجام نشده باشد، زن مستحق دریافت نصف مهریه مشخص شده خواهد بود. در صورتی که مهریه­‌ای در عقدنامه برای زن مشخص نشده بود، در صورت ازاله بکارت، مهرالمثل (متناسب با شان و شخصیت زن و اوضاع و احوال خانوادگی او) به زن تعلق خواهد گرفت. حال که در این موارد مرد غایب است و امکان پرداخت مهریه نیست، زن می‌­تواند با معرفی اموال و دارایی از همسر خود به دادگاه، متناسب با اندازه­‌ مهریه­‌ خود، روی اموال مرد دست بگذارد. در مواردی هم که مرد مبادرت به طلاق همسر خود کرده است، در صورت تقاضا دریافت مهریه از طرفه زن، مرد می­‌تواند دادخواست اعسار در پرداخت مهریه دهد و پس از بررسی دادگاه و اثبات ناتوانی مرد در پرداخت، دادگاه مرد را ملزم به پرداخت مهریه به صورت اقساط خواهد کرد.


با مجله حقوقی دلتا همراه باشید

پرداخت مهریه در ایام کرونا چه شرایطی دارد؟

 

یکی  از آثار منفی کرونا بر اقتصاد کشور رشد ناگهانی و شدید قیمت سکه و طلا  است. این قضیه باعث شد شمار زندانیان پرداخت مهریه بالا برود.

مهریه در ایام کرونا

شیوع  بیماری کرونا بحران‌هایی را برای اقتصاد کشور در پی داشت. از جمله باعث  بیکاری و پایین آمدن سطح درآمد اشخاص شد. از سوی دیگر گرانی قیمت طلا و سکه  را نیز در پی داشت. این موضوع باعث شد پرداخت مهریه در ایام کرونا با  دشواری مواجه شود و اشخاصی که به طور اقساطی مهریه همسر خود را  می‌پرداختند، به دلیل گرانی ناگهانی سکه از پرداخت ناتوان و راهی زندان  شوند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی شرایط پرداخت مهریه در ایام کرونا می‌پردازیم.

آیا بیماری کرونا و افزایش قیمت سکه بر پرداخت مهریه تاثیر دارد؟

بدهکاران  مهریه که ملزم به پرداخت سکه بهار آزادی هستند در پی گرانی سکه و در صورت  ناتوانی خود از پرداخت آن می‌توانند از دادگاه تعدیل مهریه را بخواهند و به  این منظور می‌بایست دادخواست تعدیل خود را به دادگاه تقدیم کنند.

تعدیل مهریه چیست و چگونه انجام می‌شود؟

تعدیل  مهریه به معنا تغییر در میزان و یا اقساط مهریه به کار می‌رود که هم  می‌تواند از جانب زن مطرح شود و باعث افزایش میزان مبلغ پرداختی طی اقساط  شود و هم از جانب مرد مطرح شود و باعث کم کردن اقساط و یا میزان پرداخت در  هر قسط شود. مثلا در صورتیکه مردی ماهانه نیم سکه پرداخت می‌کرده و مدتی  بعد از طریق ارث مالی نصیبش شده همسر او می‌تواند دادخواست تعدیل مهریه  علیه او مطرح کند تا میزان اقساطش را از نیم سکه مثلا به سکه تمام افزایش  دهد. مرد نیز در صورتیکه از پرداخت مهریه ناتوان شود از جمله به دلیل شرایط  کرونا و افزایش ناگهانی قیمت سکه می‌توانددادخواست تعدیل مهریه را مطرح  کند. دادگاه با  توجه به نرخ تورم براساس اعلام مراجع رسمی قانونی کشور یا تغییر در وضعیت  معیشت و درآمد بدهکار نسبت به تعدیل میزان اقساط اقدام می‌کند. به موجب  ماده ۱۱ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب ۱۳۹۳ اشخاص می‌توانند با  تقدیم دادخواست، تعدیل اقساط را از دادگاه بخواهند.

مهریه در ایام کرونا

طرح دادخواست تعدیل مهریه به دلیل بیماری کرونا و افزایش قیمت سکه

برای  طرح دادخواست می‌بایست به دفاتر قضایی مراجعه کنید و معمولا آن‌ها  دادخواست‌هایی را به صورت پیش فرض دارند. اگر قصد دارید شخصا و بدون دخالت  وکیل دادخواست بدهید موضوع را به طور خلاصه و با استناد به دلیل و مدرک  توضیح دهید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر با ازدواج مجدد زن مهریه قطع می‌شود؟ را مطالعه کنید.

 

 

با مجله حقوقی دلتا همراه باشید


مهریه زن بعد از فوت شوهر


 زن بعد از فوت شوهر می‌تواند مهریه‌اش را مطالبه کند.

دریافت مهریه بعد از فوت شوهرblob.gif

یکی از مهمترین حقوقی که به موجب شرع و قانون به زن تعلق می‌گیرد مهریه‌ای است که به موجب عقد نکاح میان زن و مرد تعیین می‌شود. بر اساس قانون مدنی زن به محض عقد ازدواج مالک مهریه می‌شود و مرد از همان لحظه متعهد می‌شود که مهریه همسر خود را بپردازد، به لحاظ عرفی مطالبه مهریه معمولا حین دعوای طلاق در دادگاه مطرح می‌شود؛ اما در هر شرایطی زن امکان دریافت مهریه را خواهد داشت. حتی در صورتی که شوهر فوت کرده باشد نیز زن می‌تواند با ارئه دادخواستی مهریه‌اش را مطالبه کند که از اموال متوفی باید پرداخت بشود. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی دریافت مهریه زن بعد از فوت شوهر می‌پردازیم.

مهریه زن بعد از فوت شوهر

زن به محض وقوع عقد مالک مهریه شده است و می‌تواند هر زمان که بخواهد آن را مطالبه کند، به این معنا که پرداخت مهریه زن دِینی است که بر ذِمه مرد قرار گرفته است و جزو بدهی‌های مرد محسوب می‌شود. این مطلب که در صورت فوت مرد، دیگر زن نمی‌تواند مهریه‌اش را دریافت کند، صحیح نیست به دلیل آنکه مهریه زن بعد از فوت شوهر، جزو بدهی‌های مرد است که در طول مدت حیات وی، پرداخت نشده است و بر اساس قانون مدنی، پس از فوت وی در صورتی که اموالی از وی به جای مانده باشد، باید مهریه زن از اموال او پرداخت بشود.

دریافت مهریه بعد از فوت شوهر

چگونگی دریافت مهریه زن بعد از فوت شوهر

بر اساس قانون مدنی، زمانی که شخصی فوت می‌شود، ابتدا باید دیون و بدهی‌های مالی او باید پرداخت شود و سپس اگر چیزی باقی ماند، بر اساس قواعد ارث میان ورثه او تقسیم می‌شود؛ بنابراین، در صورتی که مردی فوت کند در حالی که مهریه همسرش را نپرداخته باشد، زن می‌تواند با ارائه دادخواست به دادگاه خانواده، مهریه‌اش را مطالبه کند؛ حتی در صورتی که تقسیم ترکه متوفی انجام شده باشد. دادخواست مطالبه مهریه باید به طرفیت ورثه متوفی اقامه شود. در مواردی هم که مهریه زن وجه رایج یا پول نقد باشد، تاریخ فوت مبنای محاسبه قرار می‌گیرد و زن بر اساس شاخص سال فوت شوهر مهریه را دریافت می‌کند. البته نکته مهمی که در رابطه با مهریه زن پس از فوت شوهر وجود دارد، آن است که مهریه زن غیر از ارثی است که به وی تعلق می‌گیرد. به این معنا که در صورت فوت مرد، زوجه هم قادر به مطالبه ارث بر طبق قانون مدنی خواهد بود و هم می‌تواند مهریه‌اش را مطالبه کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر بعد از عقد می‌توان مهریه را تغییر داد؟ را مطالعه کنید.با مجله حقوقي دلتا همراه باشيد 

شرایط مطالبه مهریه از پدر شوهر

از  نظر قانونی پدر شوهر هر چند بسیار متمول، تکلیفی برای پرداخت مهریه پسر  خود را ندارد حتی اگر آن پسر فقیر باشد. اما تحت شرایط خاصی امکان گرفتن  مهریه از پدر همسر وجود دارد.

مطالبه مهریه از پدر شوهر

مهریه از  حقوق مالی زن است که مرد متعهد به پرداخت آن است و ارتباطی به اطرافیان او  ندارد. اما سوالات بسیاری در این خصوص پرسیده می‌شود که آیا در صورت  ناتوانی مالی مرد، امکان درخواست مهریه از پدر همسر وجود دارد. در مجله دلتا شرایط مطالبه مهریه از پدر شوهر ‌پاسخ داده شده است.

مطالبه مهریه از پدر شوهر

از  نظر قانونی پدر شوهر هر چند هم از تمکن مالی برخوردار باشد، وظیفه‌ای در  قبال پرداخت مهریه پسر خود ندارد حتی اگر آن پسر (شوهر) فقیر باشد گرفتن  مهریه از پدر شوهر ممکن نیست۵. اما تحت شرایط خاصی امکان مطالبه مهریه از پدر همسر وجود  دارد. در واقع در مواردی که پدر همسر، در ضمن عقد ازدواج یا در سند ازدواج  و یا حتی در قراردادی مستقل، پرداخت مهریه را تقبل کند یا ضمانت پسر خود  را کرده باشد که در این صورت زن می‎تواند برای آنچه پدر شوهر تعهد کرده،  برای گرفتن مهریه از پدر شوهر به او مراجعه کند. بنابراین در صورتی که پدر  شوهر به عنوان ضامن در زمان عقد، محل ضامن بودن پسر را در عقدنامه ازدواج  امضا کند، زن می‌تواند برای درخواست مهریه به پدر شوهر که ضامن شوهر است  اقدام کند. باید در نظر داشت که ضامن شدن پدر شوهر، باید به طور رسمی امضا و  در دفتر عقد ازدواج تایید شده و به ثبت رسیده باشد. بنابراین در صورتیکه  وی به طور لفظی و فقط با گفتن اینکه من ضامن پسر خود برای پرداخت مهریه  می‌شوم، از نظر قانونی اعتبار ندارد و نمی‌توان از پدر شوهر درخواست مهریه  کرد.

مطالبه مهریه

مهریه از ارث پدر شوهر

در  مواردی که به دلیل فوت پدر یا سایر اشخاصی که شوهر از آن‌ها ارث می‌برد،  وارث اموال و سرمایه‌ای شود، زن می‌تواند مهریه خود را از سهم الارث همسر  دریافت کند. باید در نظر داشت در صورتیکه که پدر شوهر در زمان عقد ازدواج  پرداخت مهریه را تعهد کرده باشد و یا ضامن پرداخت مهریه شود و بعد از مدتی  از دنیا برود، اگر اموالی داشته باشد، آن اموال برای وصول مهریه توقیف  می‎شوند.

نحوه توقیف سهم‌الارث برای مهریه

در این شرایط زن باید دادخواست تامین اموال شوهر را به دادگاه خانواده ارائه  کند. دادگاه با توقیف اموال مربوطه و سپری کردن روند قانونی با مزایده این  اموال، مهریه زن را وصول می‌کند. شایان ذکر است در صورتی که زن فوت کرده  باشد، ورثه (فرزندان و دیگر وراث) وی از حق مطالبه مهریه برخوردار هستند.

مهریه از پدر شوهر

ضمانت اجرای عدم پرداخت مهریه توسط پدر شوهر

در  صورت مطالبه مهریه از پدر شوهری که پرداخت مهریه را ضمانت کرده است و  ناتوانی پرداخت مهر توسط وی و نیز در صورتی که پدر همسر، نتواند ادعای  اعسار و ناتوانی مالی خود را در پرداخت مهریه در دادگاه ثابت کند و حتی  نتواند در صورت تقسیط مهریه، اقساط مهریه را بپردازد، زن می‎تواند بازداشت  پدر شوهر (ضامن) را تا زمان پرداخت مهریه از دادگاه درخواست کند. دادخواست  مطالبه مهر از پدر شوهر می‌تواند همزمان با مطالبه مهریه از بدهکار اصلی که  شوهر است، به دادگاه خانواده مطرح شود و لازم نیست حتماً عدم پرداخت مهریه توسط شوهر به اثبات برسد و سپس علیه ضامن شکایت شود.

مطلب پیشنهادی : برای آشنایی بیشتر با نحوه دریافت مهریه مطلب “مراحل قانونی دریافت مهریه چگونه است؟” را مطالعه کنید.

مطالب بیشتر در مجله حقوقی دلتا....

آیا با فوت زن مهریه ساقط مى‌شود؟

مهریه  دین و بدهی شوهر است و تا زمانی که پرداخت نشده باشد موظف به پرداخت است و  در صورت فوت زن، ورثه او این حق را دارند که از مرد تقاضای مهریه متوفی را  داشته باشند و به عبارتی وراث، از مرد طلبکار می‌شوند.

مهریه زن پس از فوت

مهریه  از جمله حقوق قانونی زن است و همین که عقد ازدواج صورت گرفت زن مالک مهریه  می‌شود و این اجازه را خواهد داشت تا مهریه خود را از همسر درخواست کند.  زن یا شوهر از هم ارث می‌برند. البته ارث بردن از یکدیگر بین زن و شوهر  هنگامی برقرار می‌شود که رابطه زناشویی آن‌ها دائمی باشد و در ازدواج موقت  این امر امکان‌پذیر نیست. اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا با فوت  زن مهریه ساقط می‌شود؟ در مجله دلتا به این پرسش پاسخ داده شده است.

با فوت زن مهریه ساقط می‌شود؟

مهریه  دین و بدهی شوهر است و تا زمانی که پرداخت نشده باشد موظف به پرداخت است و  در صورت فوت زن، ورثه او این حق را دارند که از مرد تقاضای مهریه متوفی را  داشته باشند و به عبارتی وراث، از مرد طلبکار می‌شوند. بنابراین با قتل و  فوت زن، مهریه از بین نمی‌رود و وراث می‌توانند برای  مطالبه آن اقدام  کنند.

مهریه زن

مهریه زن پس از فوت به ورثه‌اش می‌رسد

همانطور  که گفته شد مطالبه مهریه همواره برای صاحب آن وجود دارد، حتی اگر زن در  قید حیات نباشد. از همین روی وراث زن می‌توانند بعد از فوت به نمایندگی از  او مهریه‌اش را از مرد درخواست کنند.‏ به عبارتی دیگر مهریه زن پس از فوت او  به وراث وی منتقل شده و می‌توانند به قائم مقامی از زن مهریه او را از مرد  مطالبه کنند.‏ این در حالی است که مرد نمی‌تواند از پرداخت مهریه همسر  متوفی خود به ورثه‌اش به هر بهانه‌ای خودداری کند. مگر آنکه مهریه به دلیل  قانونی مانند بخشش آن توسط زن یا دریافت آن پیش از فوت، وجود نداشته باشد.  بنابراین باید گفت که دین ناشی از مهریه از جمله دیون ممتاز است و حتی در  صورت وجود بدهی‌های متعدد مرد یا حتی فوت وی، باز هم پرداخت مهریه زن بر  سایر بدهی‌ها مقدم است و در الویت قرار دارد. شایان ذکر است که ورثه زن  باید مدارکی همچون عقدنامه او را نیز به پیوست دادخواست خود تقدیم دادگاه  کنند.

مطالب بیشتر در مجله حقوقی دلتا...

توقیف خودرو برای مهریه در قانون جدید

اگر  مرد بتواند ثابت کند خودرویی که زن از او توقیف کرده وسیله کسب درآمد وی  بوده، می‌تواند رفع توقیف از ماشین را از دادگاه درخواست کند.

توقیف خودرو برای مهریه

توقیف خودرو برای مهریه یکی  از روش‌هایی است که زن می‌تواند به حق و حقوق مالی خود دست پیدا کند. با  توجه به اینکه امروزه هر فرد برای سهولت در رفت و آمد یک وسیله نقلیه شخصی  دارد، زن می‌تواند اقدام به توقیف خودروی همسر کند. اما سؤالی که مطرح  می‌شود این است که آیا شامل خودرویی که وسیله امرار معاش شوهر است هم  می‌شود؟ در مجله دلتا این مورد بررسی شده است. پس در ادامه با ما همراه باشید.

توقیف خودرو برای مهریه

توقیف خودرو برای مهریه از دو طریق دادگاه و اجرای ثبت اسناد امکان‌پذیر است.

توقیف خودرو برای مهریه از طریق دادگاه

در  این روش باید زن دادخواستی مبنی بر مطالبه مهریه به دادگاه ارائه کند و  همزمان با این دادخواست، تقاضای تامین خواسته کند تا پس از صدور رای به نفع  وی، خودروی شوهر توقیف شود و فرصتی برای مخفی کردن یا انتقال سند خودرو به  نام دیگری برای مرد باقی نماند. بنابراین پس از معرفی خودرو به دادگاه به  عنوان تامین خواسته، زن باید اقدام به استعلام از پلیس راهور کند تا خودرو  یا خودروهایی که به نام مرد است را توقیف سندی کرده تا دیگر نقل و انتقال  سند خودرو امکان‌پذیر نباشد.

توقیف خودرو برای مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد

در  این روش با معرفی خودرو به اجرای ثبت اسناد دستور توقیف خودرو صادر و برای  مرد ابلاغ می‌شود. در ابلاغیه ده روز مهلت تعیین شده که طی این مدت مرد  فرصت دارد مهریه را پرداخت کند و در صورت عدم پرداخت مهریه، به مدت ۳ روز  به زن مهلت می‌دهند خودرو را معرفی کند و پس از این سه روز دستور توقیف  خودرو صادر و به پلیس راهور ارجاع می‌شود و خودرو را توقیف می‌کند.

توقیف خودرو مهریه

توقیف خودرو لیزینگی

خودرویی  که در رهن شرکت خودرو سازی است را بابت مهریه می‌توان توقیف کرد؛ اما  برداشت مبلغ مهریه از این نوع خودروها در این صورت است صرفا مبلغی که بابت  خودرو تا آن زمان پرداخت شده را می‌توان مورد توقیف بابت مهریه قرار داد و  مقدار مبلغی که بابت خودرو هنوز به شرکت تولید کننده بدهکار است غیر قابل  برداشت است.
برای  مثال وقتی مرد خودرویی به ارزش ۲۰۰ میلیون دارد که در رهن یک شرکت  خودروسازی است باید بررسی شود چه میزان از اقساط پرداخت شده است. مثلا اگر  ۵۰ میلیون از اقساط پرداخت شده و  ۱۰۰ میلیون به شرکت تولید کننده بدهکار  است، خودروی فوق الذکر فقط به اندازه ۵۰ میلیون قابل توقیف برای زن است و  بیشتر از این مقدار ممکن نیست.

توقیف خودرویی که وسیله امرار معاش است

اگر  مرد بتواند ثابت کند که خودرویی که زن از او توقیف کرده وسیله کار وی است و  از طریق آن امرار معاش و کسب درآمد می‌کرده و نیز خودرو از نظر عرف خودروی  گران‌قیمتی نباشد می‌تواند با استناد به اینکه ماشین مذکور وسیله ضروری  زندگی‌اش است و جزء مستثنیات دین به حساب می‌آید، رفع توقیف از ماشین را از  دادگاه درخواست کند.


مطالب بیشتر در مجله حقوقی دلتا...