hoghoghi

اشتراک گذاشته شده با :

مجله حقوقی

نکاتی که درباره چک ضمانت استخدام باید بدانید

 خیلی از کاربران به دلیل عدم  آشنایی با چنین چک‌هایی بدون توجه اقدام به امضا آن و برخی کارفرمایان نیز  بدون توجه به عواقب چنین چک‌هایی اقدام به وصول آن می‌کنند.

چک ضمانت

یکی  از مسائل مهم مربوط به فرایند جذب و استخدام، چک ضمانت استخدام است که  امروزه خیلی باب شده و شرکت‌های برای استخدام افراد به دنبال آن می‌روند.  در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی چک ضمانت استخدام می‌پردازیم.

آیا می‌توان چک ضمانت استخدام را به اجرا گذاشت؟

در  هنگام نگارش این چک عبارتی با عنوان حسن انجام کار در آن درج می‌شود. خیلی  از کاربران بر این باورند که وجود این عبارت در چک مانع از به اجرا گذاشتن  آن خواهد بود. اما قانون چک هیچ ممانعتی برای به اجرا درآوردن این چک  نداشته و کارفرما می‌تواند در صورت لزوم بدون هیچ مشکلی این چک را به اجرا  در آورد.

چک ضمانت باید به‌صورت دقیق و کامل پر شود

این چک  باید دقیق و بدون قلم‌ خوردگی پر شود تا اشکالی در آینده بابت احقاق حق  طرفین پیش نیاید. اما یک مورد مهم در هنگام پر کردن این چک برای خیلی از  کاربران پیش می‌آید، عبارت حسن انجام کاری است که در انتهای چک درج می‌شود.  خیلی‌ها بر این باورند که وجود این عبارت در چک ضمانت استخدام الزامی است.  البته که حتما این عبارت را باید در آن درج کنید اما درج کردن این عبارت  برای جلوگیری از نقد شدن آن نیست. طبق قانون، بانک در هنگام نقد این چک هیچ  سوالی از بابت این عبارت نداشته و در صورت درخواست صاحب چک آن را پرداخت  خواهد کرد.

آیا چک ضمانت می‌تواند عواقب کیفری به دنبال داشته باشد؟

یکی  از مواردی که در هنگام به اجرا گذاشتن کارفرمایان باید به آن دقت داشته  باشند، موارد قانونی مربوط به اجرا گذاشتن آن است. طبق قانون چک استخدام  نمی‌تواند عواقب کیفری داشته باشد و درصورتی‌که در حساب طرف مقابل پولی  وجود نداشته باشد امکان برگشت زدن آن وجود نخواهد داشت. این موضوع البته  این راه را برای کارفرما نمی‌بندد که نسبت به احقاق حق خود اقدام کند. بلکه  قانون برای این منظور راه‌حلی را در نظر گرفته است. با این‌حال باید ذکر  کنیم که چک ضمانت استخدام عواقب کیفری برای کاربران به دنبال نخواهد داشت.  البته درصورتی‌که کارفرما بدون هیچ دلیل منطقی و عدم بروز ایرادی در فرایند  قرارداد استخدام، اقدام به نقد کردن این چک کند، خیانت ‌در امانت مرتکب  شده و کارمند می‌تواند نسبت به احقاق حق خود اقدام کند.

نکاتی درباره نحوه نوشتن چک ضمانت استخدام

با اطلاع از جزییات مربوط به چک ضمانت استخدام لازم است تا چند مورد مهم را نیز درباره نحوه پر کردن این چک بیان داریم:

 • در درجه اول حتما دقت کنید که همه موارد لازم برای چک پر شود.
 • چک باید تاریخ و امضا داشته باشد و از این بابت حتما باید مطمئن شوید.
 • چک باید بدون قلم‌خوردگی پر شود. چک‌هایی با قلم‌خوردگی معمولا از سوی بانک برگشت می‌خورند.
 • عبارت  بابت ضمانت حسن انجام کار در چک درج شود. این مهم برای عدم امکان نقد شدن  این چک نیست بلکه می‌تواند اثر کیفری چک را از بین ببرد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر راه‌های وصول چک برگشتی را مطالعه کنید.


با مجله حقوقی دلتا همراه باشید


عواقب فروش جهیزیه بدون اجازه زن

 

اگر مرد اقدام به فروش جهیزیه بدون اجازه زن کند مطابق قانون، مجازات می‌شود.

فروش جهیزیه توسط مرد

مطابق  قانون زن تکلیفی به فراهم کردن وسایل زندگی مشترک ندارد اما متاسفانه در  جامعه ما این گونه مرسوم شده است که تهیه وسایل و لوازم منزل با عنوان  جهیزیه را وظیفه زن می‌دانند. زن در طول زندگی مشترک مالک وسایلی است که با  خود به منزل مشترک برده است و مرد تنها حق استفاده از آن ها را دارد اما  در صورتی‌که زن و مرد تصمیم به جدایی بگیرند زن می‌تواند جهیزیه خود را  ببرد و اگر مرد از بازگرداندن جهیزیه خودداری کند زن می‌تواند دادخواست  استرداد جهیزیه بدهد. همچنین اگر مرد به فروش لوازم و وسایلی که زن به  عنوان جهیزیه همراه با خود به زندگی مشترک آورده است، اقدام کند در صورت  وجود شرایط بیان شده در قانون عمل او جرم محسوب شده و مجازات می‌شود. در  این نوشتار از مجله دلتا به بررسی جرم فروش جهیزیه توسط مرد و مجازات این جرم  می‌پردازیم.

جرم فروش جهیزیه توسط مرد

جهیزیه  یا وسایل و لوازمی که زن برای شروع زندگی مشترک با خود به همراه می‌آورد  در مالکیت زن است به عبارت دیگر زن مالک جهیزیه است و مرد تنها می‌تواند از  این وسایل استفاده کند و به هیچ عنوان حق فروش این وسایل را ندارد. اگر  مردی بدون اجازه زن لوازمی که تحت عنوان جهیزیه آورده شده است را بفروشد  مرتکب جرم شده است و زن می‌تواند از مرد در مراجع کیفری طرح دعوا کند.

فروش جهیزیه توسط مرد

مجازات جرم فروش جهیزیه توسط مرد

بنا بر قانون مجازات اسلامی هر  عمل خلاف قانون که جرم شناخته شده است مجازات دارد بر همین اساس در صورتی  که مرد مرتکب جرم فروش جهیزیه شود طبق قانون مجازات می‌شود و مجازات جرم  فروش جهیزیه بدون اجازه زن حسب مورد متفاوت است اما در صورتی که جرم، عنوان  فروش مال غیر داشته باشد شوهر به مجازات جرم کلاهبرداری محکوم می‌شود.  مجازات این جرم عبارت است از:

 • حبس از یک تا هفت سال که قاضی میزان آن را تعیین می‌کند.
 • پرداخت جزای نقدی معادل مالی که دریافت کرده است.
 • بازگرداندن مال به صاحب آن از دیگر مجازات های مرد است.
  برای  اعمال این مجازات‌ها زن باید با داشتن سیاهه جهیزیه یا فاکتور خرید وسایل  در دادگاه مالکیت خود را به قاضی اثبات و در این صورت می‌تواند از مرد  شکایت کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر نفقه به زن شاغل تعلق می‌گیرد؟ را مطالعه کنید.


 

با مجله حقوقی دلتا همراه باشید


فرار از پرداخت مهریه قابل اثبات است؟

 

گاهی  دیده می‌شود مرد به جهت فرار از پرداخت مهریه مال خود که ممکن است خودرو  یا ملک باشد به نام یکی از نزدیکان خود کرده است و مالکیت آن را انتقال  داده است.

اثبات فرار از پرداخت مهریه

مستند قانونی جرم معامله به قصد فرار از دین ماده ۲۱ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب ۱۳۹۴ است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی فرار از پرداخت مهریه و اثبات آن می‌پردازیم.

انتقال اموال برای فرار از پرداخت مهریه

بسیار  دیده شده است شوهری که ملزم به پرداخت مهریه شده قبل یا بعد از اقدام  قانونی زن برای وصول، اموال و دارایی خود را به طرق مختلفی به دیگران  انتقال می‌دهد یا به عبارتی دیگر قصد ” فرار از پرداخت مهریه ” دارد. هدف  شوهر از این نقل و انتقال، معمولا خرید و فروش واقعی نیست، بلکه با این عمل  قصد محدود سازی دارایی خود را دارد تا دادگاه یا اجرای ثبت از وی مالی  بدست نیاورد و مهریه زوجه را از طریق توقیف و فروش آن وصول نکند. گاها نیز  دیده می‌شود شوهر از طریق ایجاد یک بدهکاری ثانویه به صورت غیر واقعی اموال  خود را متعلق حق دیگری قرار می‌دهد. مثلا طی صدور یک فقره چک به مبلغ بالا  در وجه شخص دیگر که معمولا از دوستان و آشنایان وی است، خود را بدهکار  کرده تا به میزان مبلغ چک صادر شده، دادگاه یا اجرای ثبت قابلیت توقیف  دارایی وی را نداشته باشد.

اثبات فرار از پرداخت مهریه

اثبات فرار از دین مهریه

زوجه  در چه زمانی و به چه طریق می‌تواند صوری بودن معاملات را ثابت کرده و  تقاضای ابطال آن را از دادگاه بخواهد یا چگونه ثابت کند معامله انجام گرفته  با وجود تمامی شرایط صحت معاملات به قصد فرار از پرداخت مهریه بوده و تحت  این عنوان حتی قادر به تعقیب کیفری زوج نیز باشد؟ چنانچه معاملات،پس از حکم  دادگاه مبنی بر محکومیت زوج به پرداخت مهریه انجام گرفته و یا پس از  ابلاغیه دایره ثبت منعقد شده باشد، در رویه قضایی غالبا صوری و به قصد فرار  از دین تلقی می‌شود. اما صدور حکم ابطال معامله نیازمند رسیدگی دقیق قاضی و  اخذ استعلامات دقیق ثبتی است. چنانچه پیش از اقدام قانونی زوجه و با آگاهی  از اینکه زوجه احتمال به اجرا گذاشتن مهریه خود را دارد به انجام معامله  اقدام کند، فرض بر صحت آن بوده و زوجه باید با توسل به مدارک و مستندات و  شهود صوری بودن آن را اثبات کند. گاهی معاملات حقیقتا برای فرار از پرداخت  است، اما نمی‌توان عنوان صوری بدان اطلاق کرد. برای مثال زوج یکی از املاک  خود را طی یک قولنامه و با حفظ تمامی شرایط صحت معاملات و اخذ یک فقره چک  به مبلغ قیمت ملک در برابر واگذاری زمین و اهلیت طرفین معامل، منتقل  می‌کند. در اینجا حتی اگر معامله پس از حکم قطعی دادگاه و یا ابلاغیه اجرای ثبت باشد،اثبات صوری بودن آن سخت است.

 برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مزاحمت در فضای مجازی را مطالعه کنید.


با مجله حقوقی دلتا همراه باشید


پس گرفتن هدایای نامزدی چه شرایطی دارد؟

 

در صورتی که نامزدی بهم‌ بخورد و قرار نباشد ازدواج صورت گیرد، هدایایى که هر یک از دو طرف به یکدیگر داده یا بین خانواده‌های آن‌ها رد و بدل شده است، قابل مطالبه و پس گرفتن خواهد بود.

شرایط پس گرفتن هدایای نامزدی

یکی از انتخاب‌های حساس زندگی هر انسانی، پیدا کردن شریک زندگی برای ازدواج است. دوران نامزدی نیز راهکاری است برای کاهش ریسک انتخاب اشتباه همسر و شناخت بهتر شخصی که قرار است سال‌ها با او زندگی مشترک داشت. از جمله مشکلات عدیده ای که افراد پس از بهم خوردن قرار ازدواج یا اصطلاحا نامزدی و نیز طلاق در دوران عقد مطرح می‌کنند، مشکل پس گرفتن هدیه‌­های نامزدی و هدیه های دوران عقد که اصولا گران قیمت (مانند حلقه نشان و ازدواج، آینه و شمعدان، سرویس طلا و…) هم هستند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی شرایط پس گرفتن هدایای نامزدی و شرایط آن می‌پردازیم.

ماهیت حقوقی هدایا نامزدی

ماهیت حقوقی هدایای نامزدی با هدایای پس از عقد که از طرف خانم و آقا و یا بستگان به آن‌ها داده می‌شود تا حدودی متفاوت است. مواد ۱۰۳۷ و ۱۰۳۸ قانون مدنی به ترتیب چنین بیان کرده است که: هریک از نامزدها می‌تواند درصورت به هم خوردن وصلت منظور، هدایایی را که به طرف دیگر یا ابوین او برای وصلت منظور داده است مطالبه کند. اگر عین هدایا موجود نباشد، مستحق قیمت هدایایی خواهد بود که عادتا نگه داشته می‌شود مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده باشد.

شرایط پس گرفتن هدایای نامزدی

شرایط پس گرفتن هدایای نامزدی

اگر قبل از عقد نکاح از طرف خانم یا آقا (تفاوتی در هدیه دهنده نیست) یا مادر و پدر آن‌ها هدایایی به طرف دیگر داده شده است، همه آن‌ها قابل مطالبه نیست. بلکه تنها تحت شرایطی، طرف اهداکننده می‌تواند آن‌ها را مطالبه کند. آن شرایط این‌ها هستند:

 • وصلت منظور به هم خورده و قرار نباشد ازدواج صورت بگیرد. در این صورت هدایایی که هریک از طرفین به طرف دیگر یا پدر و مادر او داده است قابل مطالبه و پس گرفتن خواهدبود
 • این هدایا به منظور و در راستای وصلت طرفین و نه به انگیزه دیگری تقدیم شده باشد. (مثلا هدیه‌ای برای تولد یا روابط خانوادگی صرف تقدیم نشده باشد.)
 • اگر خود هدایا موجود باشد، خود قابل مطالبه و پس گرفتن است اما اگر خود هدیه موجود نیست، صرفا قیمت هدایایی قابل مطالبه است که طبق عرف نگه داشته می‌شوند. مثلا هدایایی مصرف شدنی که با مصرف خود آن از بین می‌رود (مثل لباس یا عطر) شامل این شرط نمی‌شود.
 • قیمت هدایای نگه داشتنی (آن‌هایی که با مصرف از بین نمی‌روند مثل طلا) که از بین رفته‌اند (مثلا گم شده‌اند) درصورتی قابل مطالبه است که هدیه گیرنده از قصد آن‌ها را از بین نبرده باشد.
 • ازدواج به خاطر فوت خانم یا آقا بهم نخورده باشد.

بنابراین، اگر هدیه‌های مورد نظر دارای این ویژگی‌ها باشد، قابلیت شکایت برای پس گرفته شدن را دارند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر طلاق در دوران عقد و نکاتی که باید بدانید! را مطالعه کنید.


 

با مجله حقوقی دلتا همراه باشید


مصرف مشروبات الکلی چه مجازاتی را در پی دارد؟

 

شرب  خمر یا مصرف مشروبات الکلی که در اصطلاح عام به شراب خواری نیز معروف است،  از دو کلمه شرب و خمر تشکیل شده است، آنچنان که واضح است مقصود از شرب  نوشیدن بوده و خمر نیز در لغت به مایعی گفته می شود که مستی آور باشد.

مصرف مشروب

شرب  خمر به استعمال و نوشیدن مشروبات الکی می‌گویند. شرب خمر در قانون مجازات  اسلامی جرم تلقی شده و می‌تواند مجازات‌هایی را در پی داشته باشد. در این  نوشتار از مجله دلتا به مجازات مصرف مشروب الکلی می‌پردازیم.

اثبات جرم شرب خمر

مصرف مشروبات الکلی به ۳ طریق قابل اثبات است:

 •  اقرار
 • شهادت
 • علم قاضی

مجازات مصرف مشروب الکلی

جرم  شرب خمر یک جرم حدی است بدان معنا که شرایط و کیفیات این جرم و مجازات آن  در شرع بیان شده است و قانونگذار نیز این جرم و مجازات آن را از همین شرایط  شرعی اقتباس کرده است. گفتنی است تمامی اعمالی که در رابطه با شرب خمر  امکان وقوع دارد جرم محسوب شده و مشمول مجازات می‌شود. این جرایم به دو  دسته حدی و تعزیری تقسیم می‌شوند. جرم حدی شامل نوشیدن مشروبات الکلی شده و  سایر اقدامات مانند حمل، نگهداری، عرضه، فروش و… جرایم تعزیری محسوب  می‌شوند. این جرایم در صورتی که مشهود باشند فورا قابل تعقیب از سوی  ماموران نیروی انتظامی هستند.

مصرف مشروب

در قوانین جدید، در قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲  قسمت حدود؛ مواد ۲۶۴ و ۲۶۵ و ۲۶۶ و نیز در ماده ۷۰۱ و ۷۰۴ از کتاب پنجم  ۲۶۶ تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده مصوب ۱۳۷۵ را به مجازات و تنبیه مصرف  کنندگان مشروبات الکلی اختصاص داده است. آنچنان که ماده ۲۶۴ این قانون مصرف  مسکر از قبیل خوردن، چه کم و چه زیاد، خالص باشد یا مخلوط به گونه‌ای که  آن را از مسکر بودن خارج نکند موجب حد است. خوردن آبجو را نیز اگر مستی هم  نیاورد موجب حد می‌داند و در ماده ۲۶۵ حد مصرف مسکرات را ۸۰ ضربه تازیانه  تعیین می‌کند. به علاوه در صورتی که استعمال مشروبات در اماکن و معابر با  تجاهر و علنی باشد را علاوه بر اجرای حد شرعی شرب خمر فرد خاطی به ۲ تا ۶  ماه حبس تعزیری محکوم خواهد شد. همچنین تاسیس مکان‌هایی برای مصرف مشروبات  الکلی و دعوت مردم به آن مکان ۳ ماه تا ۲ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق یا از یک  میلیون و پانصد هزار ریال تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی یا هر دو مجازات را  در پی خواهد داشت و اگر هر دو مورد را مرتکب شود به حداکثر مجازات محکوم  می‌شود.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مجازات قمار و شرط‌بندی اینترنتی را مطالعه کنید.


 

با مجله حقوقی دلتا همراه باشید


ممنوع‌ الخروج کردن مرد برای مهریه

 گاهی  زن در صورت مطالبه مهریه، به اموال همسر دسترسی ندارد و نمی‌تواند برای  وصول مهریه، مالی را معرفی كند و مرد نیز از معرفی اموال خود به منظور  پرداخت بدهی خودداری می‌كند كه در این مواقع زن می‌تواند درخواست ممنوع‌  الخروج کردن مرد را به دادگاه ارائه کند.

رفع ممنوع الخروجی مهریه

مهریه  یکی از حقوقی است که بعد عقد ازدواج، قانون برای زن در نظر گرفته است و  مرد موظف است که در صورت مطالبه زن، مهر وی را بپردازد. اما گاهی بنا به  دلایلی مهریه از جانب مرد پرداخت نمی‌شود. به همین دلیل مساله ممنوع‌  الخروجی مهریه ، ابزاری است که مرد را برای پرداخت بدهی مهریه تحت فشار  قرار داده و وادار می‌کند تا نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام کند. در این  نوشتار از مجله دلتا به بررسی ممنوع الخروجی مهریه و رفع آن می‌پردازیم.

ممنوع الخروجی مهریه از طریق اجرای اسناد رسمی

در  برخی موارد زن برای دریافت مهریه از طریق دفترخانه رسمی ازدواج مبادرت به  صدور اجراییه می‌کند و پس از ابلاغ اجراییه به شوهر، زن می‌تواند نسبت به  بازداشت اموال منقول و غیر منقول وی اقدام کند. اما در برخی موارد زن به  اموال همسر دسترسی ندارد و نمی‌تواند برای وصول مهریه، مالی را معرفی کند و  مرد نیز از معرفی اموال خود به منظور پرداخت بدهی خودداری می‌کند که در  این مواقع زن می‌تواند تقاضای ممنوع‌ الخروجی او را از دادگاه بخواهد تا از  خروج شوهر از کشور به قصد  پرداخت نکردن مهریه جلوگیری شود. شایان ذکر است  در سه حالت اداره ثبت می‌تواند ممنوع الخروجی مرد را رفع می‌کند.

 •  مواردی که مرد مهریه را پرداخت کند.
 •  زن از تقاضای ممنوع‌ الخروجی مرد منصرف شود.
 • دادگاه و مراجع قضایی قرار یا حکمی مبنی بر رفع ممنوع‌ الخروجی مرد به لحاظ تامین خواسته زن صادر کنند.

بنابراین  در خصوص وثیقه برای رفع ممنوع الخروجی از طرف مردان بدهکاری که به این  اداره مراجعه و تقاضای رفع ممنوع‌الخروجی خود را دارند، باید گفت که اداره  ثبت اختیار گرفتن وثیقه را ندارد و فقط در سه حالت یاد شده می‌تواند ممنوع‌  الخروجی مرد را رفع کند.

رفع ممنوع الخروجی مهریه

 

اطلاع رسانی قبل از ممنوع الخروجی مهریه

در  صورت ممنوع‌ الخروجی، اجراییه صادره علیه مرد به نشانی که هنگام ثبت  ازدواج در عقدنامه او قید شده ابلاغ می‌شود، اما در بسیاری از موارد نشانی  قید شده تغییر می‌کند و چون افراد پس از تغییر مکان و سکونت در محل جدید  این موضوع را به دفترخانه ازدواج اطلاع نمی‌دهند و نیز ابلاغ اجراییه به  آدرسی که در سند ازدواج قید شده ارسال می‌شود، مرد از صدور آن بی‌اطلاع است  و در واقع زمانی که قصد خروج از کشور را دارد در فرودگاه متوجه ممنوع  ‌الخروجی خود می‌شود و پس از استعلام ممنوع الخروجی مهریه، غالباً به لحاظ فرصت کوتاهی که معمولا تا تاریخ مسافرت خود دارد نمی‌تواند بدهی خود را بپردازد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مهریه زن بعد از فوت شوهر را مطالعه کنید.

 

با مجله حقوقی دلتا همراه باشید


دریافت مهریه از پدر شوهر در چه شرایطی ممکن است؟

 

گاهی  هنگام عقد ازدواج و در سند ازدواج و یا حتی در قراردادی مستقل از عقدنامه  پدر شوهر پرداخت مهریه را تقبل کرده است و یا ضمانت پسرش را می‌کند که در  صورت عدم پرداخت مهریه از جانب فرزندش، خود ملزم به پرداخت آن است.

شرایط دریافت مهریه از پدر شوهر

در  برخی مواقع زوج‌ها در زندگی زناشویی به مشکلات بسیاری برمی‎خورند و کار به  جدایی و طلاق کشیده می‎شود و زن مهریه خود را درخواست می‌کند؛ البته در  موارد متعددی حتی زن قبل از طلاق برای مطالبه و اجرای مهر خود اقدام می‎کند  که طبق قانون شوهر مکلف به پرداخت مهریه است. مهریه حقی است که قانون به  زن داده است و شوهر وظیفه دارد در هر زمانی که زن درخواست کرد، به پرداخت  آن اقدام کند. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا پدر همسر در پرداخت  مهریه مسئولیتی دارد؟ و اگر اینطور است چه شرایطی باید وجود داشته باشد.  در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی شرایط دریافت مهریه از پدر شوهر می‌پردازیم.

دریافت مهریه از پدر شوهر

اگر  مردی اموالی داشته باشد زن می‌تواند از طریق تقدیم دادخواست به دادگاه  مهرش را دریافت کند و در صورتیکه مرد اموالی نداشته نباشد، وی می‌تواند با  دادن دادخواست اعسار از دادگاه تقاضای تقسیط کند. منتهی گاهی این سوال  ایجاد می‎شود در صورتی که مرد توان مالی و استطاعت پرداخت مهریه را نداشته  باشد امکان گرفتن مهریه از پدر شوهر وجود دارد؟ در پاسخ به این پرسش باید  به این نکته توجه کرد که پدر شوهر هر چقدر هم از نظر مالی غنی و ثروتمند  باشد، از نظر قانونی تکلیفی برای پرداخت مهریه پسرش ندارد.

شرایط دریافت مهریه از پدر شوهر

گاهی  اتفاق می‎افتد هنگام عقد ازدواج و در سند ازدواج و یا حتی در قراردادی  مستقل از عقدنامه پدر شوهر پرداخت مهریه را تقبل کرده است و یا ضامن پسرش  شده که در صورت عدم پرداخت از جانب فرزندش، خود ملزم به پرداخت مهریه شود،  که در این شرایط زن می‌تواند با توجه به آنچه پدر شوهر تعهد کرده است برای  مطالبه آن به او مراجعه کند.

شرایط دریافت مهریه از پدر شوهر

عدم پرداخت مهریه توسط پدر شوهر

در  صورت مطالبه مهریه از پدر شوهری که پرداخت مهریه را ضمانت کرده است ولی  ناتوانی پرداخت مهریه از سوی شوهر و نیز چنانچه ضامن (پدر شوهر) نتواند  ادعای اعسار خود را ثابت کند. حتی عدم اثبات اعسار از پرداخت یکجای مهریه و  یا عدم پرداخت اقساط مهریه در صورت تقسیط توسط دادگاه، زن می‎تواند تقاضای  بازداشت ضامن تا زمان پرداخت مهریه را داشته باشد. دادخواست مطالبه مهر از  پدر شوهر (ضامن) می‌تواند همزمان با مطالبه مهریه از  بدهکار اصلی (همسر) به دادگاه خانواده مطرح شود و نیاز نیست تا عدم پرداخت  مهریه توسط شوهر به اثبات برسد و سپس علیه ضامن اقدام کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مهریه زن بعد از فوت شوهر را مطالعه کنید.


با مجله حقوقی دلتا همراه باشید


رضایت نامه تصادف رانندگی

 

اخذ رضایت از زیان دیده حادثه رانندگی، غالبا در قبال پرداخت یا مصالحه خسارت‌های وارده صورت می‌گیرد.

موضوع  بسیار شایع و البته غم انگیزی که متاسفانه همه ساله علی رغم همه هشدارها،  آموزش‌ها و نظارت‌هایی که توسط مقامات و مسئولین ذی ربط صورت می‌گیرد و هر  ساله آسیب دیدگان و قربانیان زیادی را به همراه دارد موضوع تصادفات رانندگی  است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی رضایت نامه تصادف رانندگی می‌پردازیم.

رضایت نامه تصادف رانندگی

در  بسیاری از موارد شاهد این موضوع هستیم که راننده مقصر و مسبب حادثه موفق  به اخذ رضایت از زیان دیده حادثه می‌شود. در خصوص اخذ رضایت نامه باید این  نکته را مدنظر قرارداد که حتی الامکان در دفاتر اسناد رسمی یا دادسرا یا  دادگاه رسیدگی کننده به موضوع رضایت نامه اخذ شود. اخذ رضایت در یک برگه  ولو با خط و امضای شخص زیان دیده یک سند عادی محسوب می‌شود و از آنجایی که  می‌توان صحت اسناد عادی را مورد جعل، انکار یا تردید قرارداد، ممکن است  رضایت نامه از سوی رضایت دهنده مورد خدشه قرار بگیرد که همانطور که اشاره  شد تنظیم آن در دفاتر اسناد رسمی، دادسرا یا دادگاه ترجیح دارد.

تاثیر رضایت نامه در مسئولیت کیفری راننده مقصر حادثه

یکی  از طرق سقوط یا تخفیف مجازات در قانون مجازات اسلامی، گذشت شاکی یا مدعی  خصوصی است، پس از وقوع جرم و در روند رسیدگی به موضوع یا پس از صدور رای  قطعی، چنانچه شاکی از شکایت خود صرف نظر کند؛ بحث تخفیف از طریق کاهش مدت  یا تبدیل مجازات به مجازات دیگری به میان می‌آید که بسته به نظر قاضی  رسیدگی کننده مجازات در نظر گرفته شده تغییر می‌یابد. در خصوص مسئولیت  کیفری راننده مقصر حادثه اصولا مطابق رویه قضایی موجود پس از اخذ رضایت از  شاکی، عموما به دلیل سبک بودن مجازات حبس در نظر گرفته شده در خصوص این  جرائم، شخص از مجازات معاف می شود یا نهایتا به پرداخت جزای نقدی محکوم  می‌شود.

رضایت نامه تصادف

آیا شاکی می‌تواند از رضایت خود رجوع کند؟

برای پاسخ به این سوال می‌بایست موضوع را از دو جنبه مورد بررسی قرارداد:

 • جنبه کیفری
 • جنبه حقوقی

در  خصوص جنبه کیفری تصادفات، مطابق با قانون مجازات، اگر شاکی قبل یا بعد از  صدور حکم از شکایت خود صرف نظر کند دیگر امکان رجوع و بازگشت به شکایت وجود  نخواهد داشت مگر با اثبات عدم اختیار، یا اکراه که اثبات آن امری بسیار  سخت خواهد بود، اما از بعد حقوقی و مطالبه خسارات از راننده مقصر یا شرکت  بیمه وی، اگر بخواهیم بررسی کنیم باید بیان داشت که چنانچه پس از طرح موضوع  در دادگاه و بررسی قاضی رسیدگی کننده و اعلام پایان تحقیقات و رسیدگی،  خواهان خسارت از کلیه ادعاهای خود صرف نظر کند، قاضی قرار سقوط دعوی صادر کرده و موضوع مجددا از سوی خواهان مطالبه خسارت قابل طرح و پیگیری نخواهد بود.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطالبه خسارت تصادفات رانندگی را مطالعه کنید.


 

با مجله حقوقی دلتا همراه باشید


طلاق قضایی و شرایط آن

 

در طلاق قضایی به موجب رای دادگاه، حتی اگر مرد برای اجرای صیغه طلاق حاضر نشود قاضی، مرد را ملزم به طلاق می‌کند.

طلاق قضایی

در  ازدواج دائم سه راه برای پایان دادن به رابطه زوجیت وجود دارد، طلاق که با  تصریح قانون حقی برای مرد است. فسخ نکاح که ممکن است ناشی از فریب یکی از  زوج ها یا عیب و نقص پنهان در یکی از آن‌ها یا شرط صفت خاصی در یکی از  زوج‌ها و اثبات خلاف آن باشد و در نهایت مسیر طبیعی فوت یکی از زوج‌ها که  به صورت قهری و خارج از اراده آن‌ها به زندگی مشترک پایان می‌دهد، در  شرایطی برای زن مجوزی برای مطالبه طلاق ایجاد می‌شود که به عنوان طلاق  قضایی در قانون تعیین شده‌است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی شرایط طلاق قضایی می‌پردازیم.

شرایط طلاق قضایی

در  طلاق قضایی زن می‌تواند به موجب مجوز دادگاه، در غیاب مرد طلاق خود را  بگیرد و این نشان از جبر و استیصال زن برای گرفتن طلاق  است. در چه شرایطی  زن در حالت استیصال قرار می‌گیرد:

 • امتناع مرد از پرداخت نفقه زن یا ناتوانی در الزام وی
 • مفقودالاثر بودن شوهر
 • عسر و حرج زن

 

طلاق قضایی

امتناع مرد از پرداخت نفقه زن 

پرداخت  نفقه یا تامین معاش زن تکلیفی بر دوش مرد است و هیچ دلیلی برای سرباز زدن  از پرداخت این تکلیف از مرد پذیرفته نمی‌شود مگر اینکه مرد اثبات کند زنش  تمکین نمی‌کند، اگر زن بتواند پرداخت نکردن نفقه خود  را از جانب شوهرش اثبات کند می‌تواند به موجب رای دادگاه، نفقه اعم از  حقوقی یا کیفری را مطالبه کند. در این صورت زن بایستی ابتدا برای مطالبه  نفقه معوقه و جاریه خود از طریق دادگاه حقوقی یا نفقه جاریه خود از طریق  دادسرا طرح دعوا کند و اگر رای بر محکومیت به پرداخت نفقه گرفت مشروط بر  اینکه مرد مجدد اقدامی برای پرداخت نفقه زن نکند، به زن برای خارج شدن از  چنین وضعیتی، حق گرفتن طلاق داده می‌شود.

 مفقودالاثر بودن شوهر

اگر  شوهر زنی، به سفری رفته باشد و چهار سال تمام از او خبری نباشد یا حتی با  اراده خود منزل را ترک کرده باشد به نوعی که اثری از او نباشد، زن می‌تواند  بنا به ماده ۱۰۲۹ قانون مدنی از دادگاه درخواست طلاق قضایی کند. علت مفقود  الاثر شدن مرد باید مشخص شود. اگر مرد با اراده خود منزل را ترک کرده   می‌تواند از موارد عسر و حرج زن باشد و نیازی نیست چهار سال منتظر شوهرش  بماند تا بعد طلاق بگیرد. در این‌صورت دادگاه باید درخواست طلاق قضایی راکه  از سوی زن مطالبه شده‌است در یکی از جراید ملی یا محلی آگهی کند و یک ماه  به مرد مفقود‌الاثر مهلت دهد یا اشخاصی را که از مرد مفقود‌الاثر اطلاعی  دارند دعوت کند، اظهارات آن‌ها را بشنود تا برای قاضی مفقود‌الاثر بودن مرد  مشخص شود. در این شرایط قاضی دستور صدور طلاق قضایی را می‌دهد.

شرایط عسر و حرج زن

 • ترک زندگی مشترک توسط مرد
 • معتاد بودن مرد اعم از اعتیاد به مواد مخدر یا مصرف مشروبات الکلی
 • در صورتی که مرد به مدت ۵ سال یا بیشتر، محکوم به حبس شده باشد
 • کتک زدن زن به گونه‌ای که فراتر از توان جسمی زن باشد
 • داشتن بیماری‌های صعب العلاج روانی یا مسری مرد

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطالبه مهریه در عقد موقت را مطالعه کنید.


 

با مجله حقوقی دلتا همراه باشید


سرقت از منزل و نکات حقوقی آن

 

سرقت از منزل بسته به جزییات پرونده ممکن است توسط قاضی، از نوع سرقت حدی یا تعزیری تشخیص داده شود.

مجازات سرقت از منزل

سرقت  منازل از فراوانی زیادی برخوردار است. به‌دلیل وجود لوازم قیمتی، طلا، ارز  و پول نقد سارقان همواره منتظر فرصت مناسب برای ورود به منازل هستند.  اگرچه رعایت نکات ایمنی، احتمال بروز این نوع از سرقت را کاهش می‌دهد، اما  در مواقع بسیاری سرقت از منازل اجتناب‌ناپذیر است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی مجازات سرقت از منزل می‌پردازیم.

مجازات سرقت از منزل چیست؟

مطابق ماده ۶۵۶ قانون مجازات اسلامی ، مرتکب سرقت از جایی که محل سکنی یا مهیا برای سکنی است، به حبس از شش ماه تا سه سال و تا ۷۴‌ضربه شلاق محکوم می‌شود.

اگر سرقت موجب آزار اهالی خانه باشد، حکم سارق چیست؟

اگر  سارق، هنگام سرقت از منزل به هر نحوی موجب آزار افراد داخل خانه شود، به  حبس از سه ماه تا ده سال و شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می‌شود و اگر ‌جرحی نیز  واقع شده باشد، علاوه ‌بر مجازات جرح به حداکثر مجازات مذکور محکوم می‌شود.

مجازات جرم سرقت از منزل اگر مقرون به پنج شرط باشد، چیست؟

اگر  سرقت در شب واقع شده باشد؛ سارقین دو نفر یا بیشتر باشند؛ یک یا چند نفر  از آن‌ها حامل سلاح ظاهر یا مخفی بوده باشند؛ از دیوار بالا رفته یا حرز را  شکسته یا کلید ساختگی به کار برده یا این که عنوان یا لباس مستخدم دولت را  اختیار کرده یا برخلاف حقیقت خود ‌را مامور دولتی قلمداد کرده یا در جایی  که محل سکنی یا مهیا برای سکنی یا توابع آن است سرقت کرده باشند؛ در ضمن  سرقت کسی را آزار یا تهدید کرده باشند؛ در این صورت مرتکب به پنج تا بیست  سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق‌ محکوم می‌شود.

مجازات سرقت از منزل

برای ثبت شکایت سرقت از منزل چه باید کرد؟

بعد  از اطلاع از وقوع سرقت، با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید. برای بررسی اثرانگشت  سارقان به هیچ وسیله‌ای در منزل دست نزنید و جای چیزی را تغییر ندهید. بعد  از اینکه پلیس از صحنه وقوع جرم، گزارش تهیه کرد، به کلانتری محل زندگی خود  مراجعه و ثبت شکایت کنید. جزییات اموال مسروقه را به اطلاع پلیس برسانید.  برای اثبات سرقت، لازم است ادله‌ای ارائه دهید. اقرار سارق، شهادت شهود یا  وجود ردی از سارق در منزل یا دوربین مداربسته از جمله ادله اثبات سرقت است.  سپس به دادسرا مراجعه کنید و شکایت کنید. اگر در سرقت از منزلتان به کسی  مشکوک هستید، او را به عنوان مظنون برای تحقیقات بیشتر معرفی کنید. گزارش  پلیس و ادله اثبات سرقت در پرونده شما ثبت می‌شود. بعد از دستگیری سارق یا  یافتن اموال مسروقه برای تشکیل جلسه دادگاه به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مراحل پیگیری سرقت خودرو را مطالعه کنید.


 

با مجله حقوقی دلتا همراه باشید