hoghoghi

اشتراک گذاشته شده با :

سفته

برای مطالبه وجه سفته چه زمانی باید اقدام شود؟

 

سفته سندی است که برای شخص صادر کننده آن تعهد آور است یعنی صادر کننده آن متعهد می‌شود که در تاریخ مشخص وجه سفته را پرداخت کند.

مطالبه سفته

سفته  سندی است که به موجب آن امضاکننده تعهد می‌کند مبلغی را در زمان معین یا  به صورت عندالمطالبه در وجه حامل (به این معنا که هر موقع شخص درخواست کند)  بپردازد. در واقع سفته وسیله‌ای است که فرد می‎تواند با آن کسب اعتبار کند  یعنی به عنوان یک وثیقه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی مطالبه وجه سفته می‌پردازیم.

 

مطالبه وجه سفته

سفته‌ها  دارای دو نوع تاریخ هستند: تاریخ صدور و تاریخ سر رسید. برای مطالبه وجه  سفته تاریخ سر رسید آن مهم است. اهمیت تاریخ سر رسید به این دلیل است که  چنانچه صادرکننده به تعهد خود عمل نکند، وقتی دارنده می‌خواهد سفته را به  اجرا بگذارد، می‌تواند ظرف ده روز از تاریخ سر رسید سفته را واخواست کند.  اگر روز دهم تعطیل باشد روز بعد از آن عمل واخواست انجام خواهد شد.  (واخواست، اعتراض رسمی به سفته‌ای است که در زمان سر رسید پرداخت نشده و  علیه صادرکننده سفته صورت می‎گیرد و باید رسما به او ابلاغ شود.) واخواست  در برگه‌های چاپی که از طرف وزارت دادگستری تهیه شده نوشته می‎شود. در  صورتی که سفته ظرف ده روز از تاریخ سر رسید، واخواست نشود دارنده امکان  استفاده از شرایط توقیف اموال را از دست می‌دهد، مگر اینکه حدود ده تا بیست  درصد ارزش سفته را به عنوان خسارت احتمالی به صندوق دادگستری واریز کند.  بنابراین در مواردی که سفته قدیمی باشد فقط با پرداخت خسارت احتمالی توقیف  اموال امکانپذیر است. شایان ذکر است که اگر صادرکننده اموالی نداشته باشد،  در این صورت لازم نیست که سفته واخواست شود چون که باید ٢/٢۵ درصد مبلغ  خواسته علاوه بر هزینه دادرسی، به عنوان هزینه واخواست، پرداخت شود و در  نهایت باید در نظر داشت که دارنده سفته باید ظرف یک سال از تاریخ سر رسید  علیه صادرکننده و سایر افرادی که در سفته مسئولیت دارند اقامه دعوا کند.

مطالبه سفته

دادگاه صالح در دعاوی سفته

باید  در هنگام تکمیل سفته، محل انجام تعهد نیز ذکر شود. در این حالت در صورتی  که صادرکننده سفته تعهد خود را انجام ندهد، دارنده‌سفته برای مطالبه آن  می‌تواند به دادگاه محل انجام تعهدی که در سفته قید شده رجوع کند. در  مواردی که محل انجام تعهد در سفته ذکر نشده باشد، دادگاه محل  اقامت صادر کننده سفته صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارد. شایان ذکر است،  اگر دادخواست سفته کمتر از بیست میلیون تومان باشد باید در شورای حل اختلاف  محل اقامت خوانده (صادرکننده سفته) و اگر مبلغ آن بیشتر از بیست میلیون  تومان است باید در دادگاه محل اقامت خوانده (صادرکننده) مطرح شود.

 

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر سفته سفید امضا اعتبار قانونی دارد؟ را مطالعه کنید.


با مجله حقوقی دلتا همراه باشید


سفته سفید امضا اعتبار قانونی دارد؟


سفته یک سند تجاری لازم‌الاجراست که بر اساس آن، صادرکننده متعهد می‌شود مبلغ مشخصی را در یک زمان معین، به‌ گیرنده وجه بدهد. این مبلغ نمی‌تواند از رقم مجاز چاپ‌شده روی سفته بیشتر باشد.

نکات سفته سفید امضا

سفته سفید امضا، امروزه یک عبارت رایج و آشنا است. بیشتر افرادی که در امور تجاری وارد می‌شوند یا به دنبال استخدام در کارخانه‌ها، شرکت‌ها و موسسات مختلف هستند، هنگام بستن قرارداد، با درخواست صدور سفته سفید امضا، مواجه می‌شوند. در صورت عدم آشنایی با سفته سفید امضا، نکات و عواقب حقوقی آن، مشکلات متعددی برای صادرکننده سفته پیش می‌آید. مشکلاتی که رهایی از آن‌ها بسیار سخت و گاهی غیرممکن است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی سفته سفید امضا ، نکات و روش وصول آن می‌پردازیم.

یک سفته چه ارکانی دارد؟

تاریخ صدور و پرداخت (سررسید)، وجه، نام صادرکننده، نام گیرنده سفته و همچنین محل امضا صادرکننده از ارکان سفته محسوب می‌شود. حال که با سفته و ارکان آن آشنا شدید، درک مفهوم سفته سفید امضا، آسان‌تر می‌شود. سفته سفید امضا، سفته‌ای است که در آن نام و امضا صادرکننده وجود دارد، اما سایر ارکان سفته مثل تاریخ پرداخت (سررسید)، وجه و نام گیرنده خالی می‌ماند و در‌واقع تکمیل متن آن به گیرنده سفته واگذار می‌شود. در چنین شرایطی، دارنده سفته می‌تواند این سند را مطابق خواست خود تکمیل کند و برای وصول آن اقدام کند؛ همچنین این امکان برای او وجود دارد که سفته را به فرد دیگری انتقال دهد. از‌ لحاظ حقوقی تاکید می‌شود نکات سفته را بدانید و هرگز سفته سفید امضا، را در اختیار دیگران قرار ندهید. زیرا این کار ممکن است شمارا با وضعیت خطرناکی روبرو کند.

آیا سفته سفید امضا اعتبار قانونی دارد؟

باید بدانید طبق قانون تجارت، وجه سفته باید پرداخت شود و سندی با عنوان سفته بدون امضا در این قانون استثنا محسوب نمی‌شود. بنابراین صدور سفته به‌ صورت سفید امضا و واگذاری تکمیل آن به گیرنده سفته، بر اعتبار سفته اثر نمی‌گذارد. در حقوق ایران سفید امضا پذیرفته شده ‌است و قانون‌گذار فرض می‌کند با امضا سفته، شما به گیرنده وکالت داده‌اید تا سفته را به خواست خود تکمیل و استفاده کند؛ بنابراین با این تصور که سفته سفید امضا، قابل وصول نیست نادانسته خود را دچار مشکل نکنید.

نکات سفته سفید امضا

روش وصول سفته سفید امضا به چه صورت است؟

برای این کار، ابتدا باید مشخصات صادرکننده و گیرنده سفته و تاریخ پرداخت (سررسید) درج شود. سپس از طریق دفاتر الکترونیک خدمات قضایی اظهارنامه‌ای برای صادرکننده در خصوص وصول وجه سفته ارسال شود. در صورتی که ظرف موعد مشخص‌شده نسبت به پرداخت وجه اقدامی صورت نگیرد، باید ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ سررسید سفته، واخواست آن تهیه شود سپس دارنده سفته دادخواست مطالبه وجه سفته را به دادگاه ارائه کنید.

تکلیف کسی که از سفته سفید امضا، سوءاستفاده می‌کند چیست؟

بر اساس ماده ۶۷۳ قانون مجازات اسلامی، «هر کس از سفید مهر یا سفید امضایی که به او سپرده شده ‌است یا به هر طریق به‌دست‌ آورده، سوء‌استفاده کند، به یک تا سه سال حبس‌ محکوم خواهد شد.»

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر موارد صدور چک سفید امضا را مطالعه کنید.


 

با مجله حقوقي دلتا همراه باشيد